Opublikowany przez: Familiepl 2022-04-07 09:14:13
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Matt Walsh on Unsplash
Właściwa i regularna pielęgnacja jamy ustnej noworodka i niemowlaka, to jedna z najważniejszych kwestii, która może zapobiegać rozwojowi próchnicy u dzieci. Jak to robić prawidłowo? Skorzystaliśmy z wytycznych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, aby krok po kroku wyjaśnić te sprawy.
Pielęgnacja jamy ustnej dziecka powinna się rozpocząć już w pierwszych miesiącach życia, bo regularne oczyszczanie błon śluzowych i wałów dziąsłowych jamy ustnej noworodka i niemowlaka jest bardzo istotne i wg. Zaleceń PTSD należy to robić codziennie wieczorem, przed położeniem dziecka spać.
Pierwsze czyszczenia zębów niemowlaka zaleca się robić przy użyciu letniej, przegotowanej wody i higienicznego gazika, który owijamy na swój palec i delikatnie przecieramy jamę ustna i dziąsła niemowlaka.
Te podstawowe czynności związane z higieną jamy ustnej u niemowlaka mają na celu przyzwyczajenie dziecka do manipulacji w jamie ustnej. Mycie dziąseł niemowlaka można też robić przy pomocy specjalnych akcesoriów dla niemowląt, nawijanych lub nakładanych na palec, np.: kawałek gazy lub bawełniana chusteczka, gumowa lub silikonowa szczoteczka lub specjalny naparstek z mikrofibry.
Oczyszczenie i pielęgnacja jamy ustnej dziecka przez rodzica powinno odbywać się według kolejności:
• dokładne umycie rąk,
• przygotowanie gazika lub innego przyboru higienicznego do oczyszczania jamy ustnej dziecka,
• przygotowanie szklanki letniej wody lub słabego naparu rumianku,
• owinięcie gazika wokół palca wskazującego lub założenie na palec odpowiedniego przyboru higienicznego i zanurzenie go w wodzie lub naparze rumianku,
• delikatnie włożenie palca do ust dziecka oraz przecieranie górnego i dolnego wału dziąsłowego, błony śluzowej policzków i ewentualnie już wyrzniętych lub wyrzynających się zębów.
Do oczyszczania pierwszych zębów mlecznych należy stosować miękką szczoteczkę dopasowaną wg. zaleceń producenta do wieku malucha, która umożliwia usuwanie resztek pokarmowych z zębów i będzie delikatnie masować dziąsła dziecka. Warto przy okazji tez uczyć dziecko trzymania szczoteczki i podejmowania pierwszych prób umieszczania jej w buzi. Dzięki temu maluch w naturalny sposób będzie przyzwyczajał się do czynności związanych z higiena jamy ustnej.
Według zaleceń PTSD szczotkowanie zębów powinno odbywać sie 2 razy dziennie pastą z fluorem. Szczególnie ważne jest mycie zębów przed snem, ze względu na zatrzymanie fluoru w jamie ustnej.
WAŻNE: Po wieczornym myciu zębów nie pozwalaj już dziecku jeść ani pić niczego, za wyjątkiem wody mineralnej lub przegotowanej, niesłodzonej herbaty. Również nie jest zalecane, aby dzieci płukały po myciu zębów jamę ustną wodą, ponieważ maluchy mogą połykać wówczas pastę razem z wodą. Uczmy dzieci wypluwać reszty pasty, jeśli już nabyły te umiejętność.
PTSD zaleca używanie pasty z fluorem już dla niemowlaków, ale jego ilość musi być dostosowana do wieku dziecka. Dlatego zaleca się, aby maluchy w wieku 6-36 mscy stosowały śladową ilość pasty z Fluorem nie przekraczającym 1000 ppm, ale w przypadku niepokoju rodziców oraz przy zawartości fluoru w wodzie pitnej > 1 mg/L zaleca się pastę do zębów z zawartości mniejszą niż 1000 ppm F.
źródło: PTSD Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych
CZYTAJ TEŻ >> Kiedy dziecku wychodzą pierwsze zęby? Wyjaśniamy
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.